avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Discount marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Discount marfa

Discount-ul acordat de furnizor pentru marfa existenta in stoc, pe o factura ulterioara, se inregistreaza ca diminuare a costului stocurilor.Prin urmare din contul 371-marfa se scade valoarea acordata ca discount de furnizor,fara a diminua si pretul de vanzare a marfii.Intrebarea mea este urmatoarea: daca scad din contul de marfa acest discount, dar marfa o vand la pretul initial ce fac cu diferenta care apare intre soldul scriptic si cel faptic.Nu inteleg eu corect fenomenul ? Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva care are caz similar.Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)
Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Functiunea contului 378 Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Folosesc descarcarea global valorica a stocului de marfuri. Am doua intrebari: -este corect ca rulajul lunar debitor al contului 378 sa fie mai ... (vezi toată discuția)