Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce trebuie sa am in vedere pentru a inchiria legal un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce trebuie sa am in vedere pentru a inchiria legal un apartament?

Doresc sa inchiriez pe airbnb.com un singur apartament si as dori sa stiu ce ar trebui sa fac ca sa fie totul legal.
Trebuie sa am autorizatia vecinilor/administratorului ?
Cum as putea sa declar veniturile si cum s-ar proceda ?
Trebuie neaparat sa am firma ca sa fac asta ? Sau se pot declara veniturile doar mergand la anaf sau unde trebuie ?

Multumesc anticipat!
Daca sunteti proprietarul acelui apartament ca persoana fizica, intocmiti contractul de inchiriere ca persoana fizica.
Daca sunteti proprietarul acelui apartament ca persoana juridica intocmiti contractul de inchiriere ca persoana juridica (SA, SRL, II,...)
Nu trebuie sa aveti autorizatie de la vecini sau asociatie dar trebuie sa instiintati asociatia dupa inchiriere.
Trebuie acceptul vecinilor si al asociatiei in cazul in care chiriasii desfasoara acolo o activitate coimerciala, stabilesc sediul unei firme...
Veniturile se decalra la ANAF in baza contractului de inchiriere daca sunteti proprietar persoana fizica. Persoana juridica cumuleaza veniturile din chirii cu alte venituri si plateste impozite ca orice alte firme.
Va multumesc pentru raspuns, insa eu intrebam de inchirirea pe site-ul airbnb. O astfel de inchiriere nu necesita contract, iar perioada poate fi de o zi, cateva zile, o saptamana, o luna etc. oarecum in regim hotelier, dar nu neaparat.