Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mandat de aducere Diicot
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mandat de aducere Diicot

Buna ziua am si eu o problema , au venit jandarmii la mine acasa in data de 2.02.2016 cu mandat de aducere pentru data de 05.03.2016 la sedi-ul diicot
am 2 probleme ...
1 sunt plecat din tara de 1 an si jumatate lucrez , si nu pot sa vin pentru ca asa sau trezit ei sa imi trimita mandat de aducere , apoi am sunat la ei la sedi-ul diicot ,
sa intreb pe ce motiv , doamna de acolo mi-a raspuns : vi sa trimis mandat de aducere trebe sa va prezentati si gata la revedere
ce-a ce sincer mi se pare cam penibil , deoarece as vrea sa stiu si eu motiv-ul pentru care trebuie sa vin , nu poti sa pleci de niciunde fara sa risti sa iti pierzi locul de munca asta e clar
2.din cate am inteles in anul 2014 niste "prieteni" ar fi fost cu droguri dusi la diicot si ar fi fost si numele meu pe dosar , in anul 2015 au fost chemati in tribunal asa numitii prietenii , si mi-au spus ca este si numele meu pe mai multe hartii , mam speriat si am angajat un avocat , dar nu sa intamplat nimic in decembrie sa incheiat dosarul cu ei sau dat rezultatele "pedepsele " si am inteles ca cineva ar fi facut recurs si din cauza asta sunt chemat acum si eu la eii
intrebarea mea este

1. Se poate sa ma ancheteze a doua oara daca pe primul dosar nu am fost anchetat ?
2. Ce se intampla daca nu vin in tara , si imi trimit avocatul la sediu ?
3. Un avocat bun din timis daca imi poate recomanda cineva , deoarece de primul nu sunt multumit "nu ma anuntat de nimic nu sa agitat nu nimic " ?

Va multumesc . Alex
Buna seara!

1) E posibil, ca in prezent sa fiti cercetat pentru alte fapte, decat cele din 2014.
2) Nu e obligatorie prezentarea dvs., desi v-as recomanda sa cooperati cu organele de cercetare penala. In orice caz, fie mergeti impreuna cu avocatul, fie va reprezinta el la DIICOT (studiaza dosarul, participa la acte de urmarire penala, etc.).
3) Din ce oras sunteti?
Timisoara ,ideea este ca este mai usor pentru mine sa imi angajez alt avocat "unul serios" sa ma reprezinte in loc de a apela la avocatul cu care am in momentul de fata contractul semnat , deoarece este nefolositor , mam rugat 2 saptamani de el sa se duca sa vada despre ce este vorba ...
lal3x92, utilizator
Din pacate nu va pot recomanda. Poate gasiti unul bun din lista cu avocati din Timisoara de pe avocatnet.ro
În cazul dvs. avocatul se poate deplasa și eventual sa ceara audierea prin comisie rogatorie.

Pentru depunerea unei astfel de cereri nu va trebuie neapărat avocat din Timiș deoarece avocatul o poate face prin fax.

Audierea se va face de organul judiciar străin dacă vor sa va audieze.

Se poate emite mandat de arestare în lipsa dacă vor considera ca va sustrageti

E posibil sa fi vrut sa va retina dacă au emis mandate de aducere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ok , va multumesc saptamanaviitoare 100% am sa angajez un avocat .
In nici un caz nu pot sa ma intorc in tara , si sa imi pierd locul de munca , pentru ei...
Am sa incerc sa vad prima oara despre ce este vorba deoarece , mi se pare suspect , nu mi-au zis motivul pentru ce trebuie sa ma prezint la ei .
lal3x92, utilizator