Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare imobil

Buna ziua,

In urma partajului, am dobandit o cladire industriala cu destinatia hala de productie.
Aceasta cladire, pe timpul casniciei a constituit bun comun (impreuna cu fostul sot) cumparata de noi prin contract de vanzare cumparare de la o alta persoana fizica, unde, in contract este stipulat pretul de cumparare.
Acuma, la impozite si taxe mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa fac evaluare pentru impozitare intrucat nu mai au nici o baza de impozitare deoarece am obtinut-o in urma partajului.

Cladirea respectiva nu am miscat-o din admininistratia fiscala de unde era inregistrata prima data -adica la cumparare.

Intrebare:
De ce nu se poate lua ca baza de impozitare pretul platit la cumparare, deoarece eu prin partaj doar am luat si procentul de propietate detinut de sotul meu, atunci detinand fiecare 50% din cladire?
Sau se poate lua si ar trebui sa procedez intrun anumit mod?

Multumesc.
Am inteles.
Asa este, va multumesc pentru raspunsuri.