Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie in zona monument istoric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie in zona monument istoric

Un patron de firma se intereseaza de urmatoarea situatie:
- detine o cladire construita pe domeniul public pentru care a primit toate aprobarile necesare undeva pe la inceputul anilor 90.
- peste „ani buni”, dupa aparitia legilor privind protejarea monumentelor istorice, intreaga zona in care se afla cladirea, a fost desemnata monument istoric.
- patronul a cerut recent permisiunea primariei sa aduca imbunatatiri cladirii (ceea ce nu presupune extindere sau modificare a activitatii). Spre exemplu, acoperisul are nevoie de reparatii urgente.
- a primit raspunsul ca este clasificata cladirea ca monument istoric, ceea ce pare a fi o greseala. Oricum, interesant pare sa fie faptul ca adresa cladirii si a parcului respectiv coincid.
Ce ar trebui sa faca patronul respectiv pentru a aduce imbunatatiri necesare cladirii??

Multumesc!

(imi cer scuze pt ca nu am gasit categoria potrivita in care sa includ subiectul)
Ronaldvexa, utilizator