Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reglementare situatie juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reglementare situatie juridica

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, daca se poate.
O societate comerciala, tip SRL, avand ca profil statiune balneo-climaterica, intentioneaza sa-si reglementeze situatia juridica a terenului pe care sunt amplasate cladirile acestuia, construite pana in anul 1974.
Societatea are in evidenta o hotararea Consiliului de Ministrii al RSR din anul 1973, prin care i-a fost atribuita suprafata
"x" metrii patrati, in care se stipuleaza, citam : "se transmite pe durata nedeterminata, din administrarea comunei in folosinta gratuita a fostei U.G.S.R."
Intrebare:
Obiectul actiunii de revendicare a suprafetei de teren si obtinerea titlului de proprietate in constituire; art. 51 din Legea nr. 18/1991 - republicata coroborat cu art. 9-11 din H.G. nr. 890/2005 si H.G. nr. 1932/2005 coroborat cu Legea nr. 247/2005; sau PRESCRIPTIA ACHIZITIVA art. 1837 - Cod Civil - art. 1890 - Cod Civil; sau o actiune in revendicare pe drept comun conform art. 480 si urmatoarele - Cod Civil ?
Va multumesc!
1. Verificati cine este proprietarul terenului.
2. Cercetati ce s-a intamplat cu documentatia de eliberare a certificatului de atestare a proprietatii conform HG nr. 834/1991.
3. Actiunea in revendicare nu este decat la indemana proprietarului neposesor. Dvs. aveti posesia, dar nu aveti dreptul de proprietate.
4. Prescriptia achizitiva, uzucapiunea, poate fi un mijloc de dobandire a dreptului de proprietate, daca posesia exercitata de dvs. este sub nume de proprietar. Nu constituie o posesie sub nume de proprietar actele exercitate in calitate de locatar, utilizator etc. sau cele indeplinite prin simpla ingaduinta a proprietarului.
Gabriel Stelea, Avocat