Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua - recuperare permis spaniol luat pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua - recuperare permis spaniol luat pentru alcool la volan

buna ma numesc nicolae si am o intrebare ,in august 2015 am fost luat de langa masina de o patrula de politie fara sa conduc eram sub influienta alcoolului dar nu am condus si domnii politai m-au luat sa imi faca proba de alcoolemie la spital bineinteles ca am respectat organele tarii si iam insotit iei mi-au ridicat permisul de conducere sub pretextul ca am condus ,au trecut mai bine de sase luni si tot am asteptat sa imi vina probele de sange ,e posibil ca dupa sase luni sa imi spuna avocatul meu ca politaiul care mia ridicat permisul sa predea la alt politai cazul meu ,ce trebuie sa fac ca nu mai inteleg nimic eu vin dupa 15 ani de strainatate si permisul meu este spaniol daca ma puteti ajuta cu ceva vasi fi ffoarte recunoscator m-am ales cu dosar penal pentru ca am condus un prieten pana afara si am trecut si pe la masina masina mea era parcata la coltul blocului unde locuiesc multumesc mult:frantic:
In astfel de cazuri o atitudine sincera va ajuta cu reducerea limitelor de pedeapsa cu 1/3.
Totusi, daca stiti ca sunteti nevinovat, va trebui sa va construiti o aparare solida si sa aduceti probe in acest sens, deoarece pentru savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influienta alcoolului puteti primi o pedeapsa cu inchosoarea de la 1 la 5 ani.