avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Operator economic autorizat AEO - vama
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Operator economic autorizat AEO - vama

Buna ziua,
M-ar interesa o opinie cu privire la obtinerea statutului de operator economic autorizat (AEO). Nu imi este foarte clar ce se intampla daca nu il obtin pana la data de 01.05.2016:
1. Nu mai pot vamui?
2. Pot vamui dar nu pot beneficia de anumite facilitati (ca amanarea platii TVA in vama?)
3. Daca firma e reprezentantul fiscal al unei firme germane inregistrata in RO in scopuri de TVA si face exporturi in numele firmei germane o mai poate reprezenta in vama sau nu?

Alte discuții în legătură

Amanare tva Roberto1982 Roberto1982 Buna ziua Doresc sa stiu daca se poate obtine un certificat de amanare TVA in vama Import materie prima din afara UE si sunt obligat sa platesc tva in ... (vezi toată discuția)
Tva ioan86 ioan86 O firma din Germania inregistrata in scopuri de TVA achizitioneaza de la un furnizor din China anumite marfuri.Furnizorul din China livreaza marfurile direct ... (vezi toată discuția)
Reprezentant fiscal ACHIM ACHIM Colaborez cu o firma din Polonia.Aceasta achizitioneaza materia prima care mi-o vinde mie din Muntenegru. ca sa pot vamui aceasta marfa trebuie sa platesc TVA ... (vezi toată discuția)