avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata constand in onorariu avocat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata constand in onorariu avocat pentru redactare actiune

Buna ziua!
Pot cere cheltuieli de judecata onorariu avocat daca acesta doar mi-a redactat cererea de chemare in judecata? (contracost desigur)
Mai departe m-am reprezentat singur.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:53, 12 Februarie 2016
Chiar daca v-ati prezentat singur in instanta, puteti depune dovezile pentru cheltuieli de judecata cu redactarea sau consultatia referitoare la proces.
Nimeni nu se reprezinta singur, reprezentatul e lipsa.
Puteti cere cheltuiel de judecata reprezentand cheltuieli redacatare cerere, depuneti contract asistenta juridica si chitanta.
Da, puteti solicita, iar pentru dovada acestora depuneti chitanta de onorariu.
Nu este necesar sa depuneti contractul de asistenta juridica, pentru ca dovada achitarii onorariului avocatial se face prin chitanta , in plus contractul dintre avocat si parte este confidential.
multumesc celor care au avut amabilitatea sa-mi raspunda!
Și dacă achitați doar consultanta juridica la avocat aveați dreptul de a primi banii.
La redactarea acțiunii era chiar ceva care va ajuta foarte mult pentru o motivare în fapt și în drept corespunzătoare.

Alte discuții în legătură

Copie de pe contractul de asistenta juridica alinamariananistor alinamariananistor Buna dimineata,sotul meu din greseala a plecat in stainatate cu [i]Contractul de asistenta juridica si chitanta[/i], spuneti-mi pot pune la dosar o copie in ... (vezi toată discuția)
Contract pentru serviciul de asistenta juridica - ce inseamna ? muraruelena muraruelena - ce trebuie sa faca un avocat cu care ai un contract ce are ca obiect serviciul de asistenta juridica de specialitate ? (vezi toată discuția)
Acuzatie talharie estrela2126 estrela2126 am angajat un avocat pt un dosar talharie din faza de cercetare.mi-a cerut 3000 lei.urmarirea penala s-a incheiat si s-a trimis dosarul in instanta. mi-a ... (vezi toată discuția)