Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata constand in onorariu avocat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata constand in onorariu avocat pentru redactare actiune

Buna ziua!
Pot cere cheltuieli de judecata onorariu avocat daca acesta doar mi-a redactat cererea de chemare in judecata? (contracost desigur)
Mai departe m-am reprezentat singur.
Chiar daca v-ati prezentat singur in instanta, puteti depune dovezile pentru cheltuieli de judecata cu redactarea sau consultatia referitoare la proces.
Nimeni nu se reprezinta singur, reprezentatul e lipsa.
Puteti cere cheltuiel de judecata reprezentand cheltuieli redacatare cerere, depuneti contract asistenta juridica si chitanta.
Da, puteti solicita, iar pentru dovada acestora depuneti chitanta de onorariu.
Nu este necesar sa depuneti contractul de asistenta juridica, pentru ca dovada achitarii onorariului avocatial se face prin chitanta , in plus contractul dintre avocat si parte este confidential.
multumesc celor care au avut amabilitatea sa-mi raspunda!
Și dacă achitați doar consultanta juridica la avocat aveați dreptul de a primi banii.
La redactarea acțiunii era chiar ceva care va ajuta foarte mult pentru o motivare în fapt și în drept corespunzătoare.