Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nulitatea unui proces-verbal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nulitatea unui proces-verbal

Va rog sa-mi spuneti daca un proces-verbal de amenda poate fi declarat nul in conditiile in care adresa nu este trecuta, iar CNP-ul este gresit. Si daca agentul constatator trece adresa pe exemplarul alb, poate fi acesta acuzat de fals si uz de fals in inscris oficial? Mentionez ca amenda este luata pe un mijloc de transport in comun. Va multumesc.
ai semnat ?
Un p-v cu adresa si CNP-ul gresit poate fi anulat.
Un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei trebuie sa cuprinda, obligatoriu, mentiunile prevazute la art. 16, alin. (1) din O.G. nr. 2/2001 si este lovit de nulitate absoluta daca nu cuprinde mentiunile de la art. 17 din acelasi act normativ.
Aveti, mai jos, cele doua articole din O.G. nr. 2/2001.

ART. 16
(1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac şi organul la care se depune plângerea.
ART. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea