Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere impozit

un copil major care primeste pensie alimentara de 500 de lei poate fi luat in intretinere de catre mama pentru deducerea la impozit?
Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 300 lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) C.fisc. şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

In speta, nu beneficiati de deducere pentru copilul dvs.