Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Indisponibilizare venituri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Indisponibilizare venituri

Buna ziua!
Indemnizatia pentru concediul de maternitate si cea pentru concediul pentru cresterea copilului pot fi urmarite silit la fel ca si salariul (in limita a 1/3)?
Conform art.729(7)NCC"Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii,ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav,ajutoarele de maternitate,cele acordate in caz de deces,bursele de studii acordate de stat,diurnele,precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala,stabilite potrivit legii,nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii."Ca atare,nu pot fi urmarite veniturile la care ati facut referire,daca va urmareste asemenea venituri face contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de inceperea executarii.
Multumesc!
Asadar, se va urmari 1/3 din salariu pana cand angajata intra in concediu de maternitate si CCC pana la 2 ani, se sisteaza poprirea pe perioada primirii celor 2 indemnizatii (cu grija angajatei de a urmari acest lucru) si, ulterior, la intoarcerea la serviciu si reluarea drepturilor salariale, se continua cu retinerea respectiva. Sper ca am inteles bine.