Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie executare silita cheltuieli de judecata- plata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie executare silita cheltuieli de judecata- plata esalonata

am primit o somatie pentru o executare silita a unor cheltuieli de judecata,
sunt de acord sa le platesc dar nu am de unde toata suma in intregime in valoare de 7614lei si 1985lei.doar in rate as putea plati.
Se poate sa imi puie sechestru pe bunurile mobile pe care le am?
Pe casă nu, ci pe cota parte. Sau va trebui să ceară partajul și atribuirea imobilului în proprietatea dvs. Nu vor face toate astea dacă aveți salariu, vor pune poprire pe 1/3 din salariul lunar.
Mie deși mi se oprise din salariu 1/3 executorul tot mi-a trimis sechestru pentru imobil și autoturism.

IMicro Bucuresti a scris:

Pe casă nu, ci pe cota parte. Sau va trebui să ceară partajul și atribuirea imobilului în proprietatea dvs. Nu vor face toate astea dacă aveți salariu, vor pune poprire pe 1/3 din salariul lunar.

In teorie Codul asa spune, in practica nu vad temeiuri, din ce spune omul, sa se faca executare imobiliara, nu reiese nimic, nici macar vreo rea-credinta. Fiecare caz este insa diferit.