Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... accident munca italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

accident munca italia

Buna ziua
As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Fratele meu a avut un accident de munca in italia in urma cu 2 luni. A fost luat in evidenta la INAIL, a fost operat la coloana in italia,iar la 10 zile dupa operatie s-a intors in tara. Angajatorul i-a spus ca drepturile lui o sa le primeasca.
Inca nu a primit nici un sprijin financiar, si este in incapacitate de munca. Multumim lui d-zeu ca merge.
Poate sa-mi spuna cineva ce trebuie sa facem?
A incercat sa ia legatura cu angajatorul?
In cazul in care nu isi primeste drepturile salariale care i se cuvin de drept va trebui sa il dea in judecata pe angajator!
B-)
Multumesc pentru raspuns.
Eu credeam ca daca este in evidenta INAIL, acestea se ocupa de caz.
Eram linistita ca accidentul a fost inregistrat la acesta institutie.
Deci cu angajatorul avem de furca?
Acesta intradevar i-a platit spitalizarea,parea o pers serioasa dar presupun ca a trecut destul timp de cand nu a mai luat legatura cu fratele meu. Si el trebuie sa-si intretina familia cum poate.
am intrat si eu de curiozitate pe site-ul Institutului National de asigurari pentru accidente de munca din Italia....
Inregistrarea accidentului de munca al fratelui dvs nu inseamna obligatoriu ca primeste despagubiri de la INAIL....fratele dvs avea un carnet de munca si lucra la o societate ...angajatorul trebuia sa ii plateasca la zi toate taxele ...aveti carnetul de munca si adresa de la angajator ca au fost achitate toate taxele la zi? Ati discutat recent cu angajatorul? De ce nu il contactati?
Ce raspuns v-au dat cei de le INAIL?
B-)
Multumesc mult pentru sfaturi.
Cu cei de la INAIL nu am discutat.Abia azi le-am scris un mesaj.Sper sa-mi dea raspuns.
O sa luam legatura cu angajatorul sper sa ne raspunda si sa rezolvam cumva acesta problema.
Sunt putin nedumerita daca are vreo importanta ca fratele meu s-a intors in tara si nu a ramas in Italia, daca isi poate pierde astfel drepturile(daca totusi le are).
Am inteles ca indemnizatia temporara se suporta primele zile de catre angajator(3 zile),iar restul de catre INAIL.
Plata se face dupa accident prin CEC la adresa declarata.
Am gasit aceste informatii cautand pe site INAIL.
Oare cum este de fapt?