Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele blocului are dreptul sa ceara act de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele blocului are dreptul sa ceara act de identitate de la chiriasi ?

Suntem doua persoane care ne-am mutat recent in chirie, iar presedintele blocului ne-a cerut de curand datele din actul nostru de identitate (exclus cnp). Are el acest drept ?
Are dreptul sa va solicite actele de identitate pentru a completa cartea de imobil.
@anamaria000

Am vazut, ba chiar am avut discutii in contradictoriu cu persoane de la mine din bloc pe tema aceasta. daca dati datele personale presedintelui sau persoanei responsabile cu Cartea de imobil, va pierdeti identitatea, presedintele va poate vinde casa, va goleste conturile, ba chiar va poate fura viata, identitatea...

Ati mers vreo data la un hotel? Acolo va cere actul de identitate si va trece in registru (de fapt cartea de imobil, da?) si ce se intampla? Vi se intampla toate cele de mai sus? Da de unde...

Conform legilor in vigoare (nu spui care, le cautati) dvs. aveti obligatia ca atunci cand va schimbati domiciliu (adica intentionati sa stati mai mult de 15 zile) sa anuntatio acest lucru la as. prop. si sa solicitati inscrierea in cartea de imobil, altfel incalcati legea si daca se face o verificare din partea organelor de politie sa "serviti" o amenda destul de frumusica, insa dvs. sunteti o persoana constiienta si nu vreti sa se intample acest lucru - de aceea, mergeti frumusel la presedintele incriminat de dvs. in postare, cereti-ii scuze si prezentati-ii cartile de identitate, sa va treaca in Cartea de imobil. Priceput?

SUCCES !!!
Adam Grecu, utilizator
El poate sa ceara, dumneavoastra aveti dreptul sa nu-i dati.
Alegeti...
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
In cazul unui refuz de a-i prezenta documentul, presedintele nu va poade amenda, in schimb, politistul DA, desigur la reclamatia presedintelui.
Mai dati-va cu lumea...
Va multumesc pentru raspunsuri, insa eu aici nu caut sa fac pe figuranta sau sa fac ceea ce nu trebuie, ci vreau doar sa stiu din punct de vedere LEGAL daca trebuie sa ii dam actele de identitate ca si chiriasi. In cartea de imobil normal figureaza proprietarul, nu noi, de aceea mi-e neclar.