Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire: frati buni, frate vitreg
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire: frati buni, frate vitreg

Buna ziua!
Am si eu nevoie de o lamurire.
Situatia este urmatoarea: suntem 4 frati buni si avem un frate vitreg din partea mamei, dintr-o casatorie anterioara. Casa parinteasca este un bun comun, luat dupa casatorie, dar este trecuta pe numele tatalui. Tatal meu a decedat acum 4 ani, iar anul trecut a decedat si mama. Nu am facut succesiunea dupa nici unul dintre ei.
Intrebarea este: ce cota parte ii va reveni fratelui vitreg?

Multumesc frumos!
Cei 4 frati de tata - 3/8 din valoarea casei, deci cate 3/32 fiecare
1 frate de mama - 5/8 din valoarea casei, deci 20/32 din valoarea casei

Daca parintii decedau in ordine inversa, cota celor 4 frati era mai mare.
legalmgm, utilizator
legalmgm a scris:

Cei 4 frati de tata - 3/8 din valoarea casei, deci cate 3/32 fiecare
1 frate de mama - 5/8 din valoarea casei, deci 20/32 din valoarea casei

Daca parintii decedau in ordine inversa, cota celor 4 frati era mai mare.

Eu cred ca fratele vitreg are 8/64 iar cei 4 frati au fiecare cate 14/64 din mostenire.
:))
Buna ziua @trandafir2

Dupa opinia mea:

1.La moartea tatalui:
sotia supravietuitoare 1/2 (ca parte la care a avut contributie proprie) + 1/4 din restul de 1/2 = 4/8 + 1/8 = 5/8
cei 4 copii ai tatalui: restul de 3/8 deci cate 3/32 fiecare (verificare: 4 x 3/32 = 3/8)
1 copil al mamei: zero, nefiind ruda cu tatal

2. La moartea mamei:
cei 4 copii ai tatalui: zero, ne fiind rude cu mama
1 copil al mamei: tot ce era al mame ca mai suisi, respectiv 5/8 egal cu 20/32

Verificare: 4 x 3/32 = 12/32; 12/32 = 20/32 = 32/32 = 1)

P.S.
Socoteala este valabila daca nu exista un act de infiere reciproca a copiilor de catre cei 2 parinti decedati.
legalmgm, utilizator
cota care ii revine fratelui vitreg dupa mama este de 1/8, adica din masa succesorala dupa mama dvs care este de 5/8 (1/2 si 1/8 dupa sot) din casa are o cota egala cu cea a fratilor sai. Insa fratii sai mai au si cota dupa tatal lor.
Buna seara @legalmgm
punctul 1) este corect
la punctul 2), din expunerea userului reiese ca sotia (decedata ultima) este si mama celor 4, nu doar a "fratelui vitreg", fapt pentru care din 5/8, fratelui vitreg ii revine 1/8 din parte mamei, iar celor patru frati le revine 4/8 din partea mamei, la care se adauga cei 3/8 de la tatal lor, deci in total 7/8 (pentru cei 4 frati "buni"). Final 8/64 pentru "vitreg", cu 14/64 pentru fiecare din cei 4 frati.