Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... legea defaimarii - situatie
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

legea defaimarii - situatie

conform legii defaimarii sociale, plângerile se pot depune in termen de 3 ani de la savarsirea defaimarii sau in 3 ani de la momentul in care se putea afla de situatia respectiva. nu inteleg partea a 2-a, cu 3 ani de la momentul posibilitatii informarii asupra chestiunii.

un caz concret. de exemplu, pe un forum de pescari exista un mesaj din anul 2012 in care sunt injuratii cetatenii de etnie roma (diverse apelative). exista posibilitatea depunerii plangerii in aceasta situatie? perioada de 3 ani a trecut.
Legea dispune doar pentru viitor (cu exceptia legii penale mai favorabile). Sursa: Constitutia Romaniei.