Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amnevoie de un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amnevoie de un sfat

am un prieten cu care locuiesc sub acelasi acoperis,am o problema cu el,e un jucator de jocuri electronice ,cum as putea sa fac,sau ce as putea sa fac ca sa le lase .va rog dati-mi un sfat .
va multumesc mult
Care e situatia juridica a bunului ?Oferiti-ne cateva detalii , pentru a concizie a raspunsului.
Sub ce forma juridica locuiti sub acel acoperis? Sunteti chiriasi? Sunteti proprietari?B-)
Domnilor...,omul intreaba ,daca il poate ajuta cineva cu un sfat,pentru al determina pe prietenul sau sa nu mai joace la aparatele electronice ,unde inteleg cheltuie banii multiii....
Nu intereseaza forma juridica a bunului sau :D:D:D "sub ce forma juridica locuiti sub acel acoperis...";)
Daca nu constientizeaza ca activitatea aduce doar prejudicii si mai putin cistiguri,este destul de grav.De la jocurile de noroc-electronice ,sau nenorocit multi oameni...:-/
stam in chirie in strainatate
E importanta situatia juridica a bunului , daca acesta e unul indiviz , atunci ambii copartasi au dreptul egale , existand un drept de proprietate asupra acestuia .Daca bunul e proprietate exclusiva , fiecare dispune de acesta dupa bunul plac .

Realitatea , in final , am aflat-o : sunt chiriasi , detentia precara conferind ambilor drept de posesie si folosinta.In anumite cazuri , contractul de inchiriere poate fi reziliat(spre exemplu acte de degradare a unui bun ) .
Daca , insa , convietuirea celor doi nu mai e una cu putinta ,poate opera , in conditiile contractului , rezilierea .

Cred ca ideea era ca depedenta de jocuri de noroc il determina pe acest chirias sa aiba un anumit comportament deranjant.Deseori, o asemenea obisnuita e rezultatul unei suferinte .Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat