Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Radiere auto

Buna ziua
Doresc sa radiez autoturismul Dacia - fabricatie 1995, pe care l-am predat la un centru de colectare fier vechi. Din pacate am pierdut acea dovada , nu am pastrat placutele (cu numere) si nu mai gasesc nici certificatul de inmatriculare (talonul).
Practic nu mai detin decat Cartea de identitate a vehiculului .
Cum pot totusi sa radiez masina care, de fapt nici nu mai exista si pentru care platesc impozit.
Multumesc
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti bunul mobil urmare predarii la centru specializat
In baza declaratiei notariale ,solicitati radierea la cerere a vehicului de pe rolul dv fiscal
Autoritatea fiscala poate dispune radierea bunului mobil dupa achitarea eventualelor debite in evidenta
Mergeti la finante si cereti sa vorbiti cu dirigintele sau ce denumire are. Ii explicati situatia, faceti o cerere prin care mentionati ca nu mai detineti acel autoturism si il va radia. Trebuie sa platiti toate datoriile insa.