avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege(sau orice alt act normativ) care sa reglementeze sau sa ingradeasca angajarea soferilor profesionisti,care au diabet, pe autotrenuri,deoarece am primit cateva refuzuri din aceasta cauza.Precizez ca nu este insulinodependent.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 22 Februarie 2016
HG nr. 355/ 2007 privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor dispune in anexa 1 urmatoarele:

-fisa 140. Personal care în cadrul activității profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal și/ sau mașina instituției
Examen medical la angajare:
— examen clinic general (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
— probe vestibulare, probe de echilibru
— audiogramă
— ECG
— glicemie
Examen medical periodic:
— examen clinic general — anual (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică — anual
— probe vestibulare, probe de echilibru — anual
— audiogramă — anual
— ECG — anual
— glicemie — anual
Contraindicații:
— tulburări psihice de orice natură
— scăderea acuității vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecție
— hemeralopie
— surditate bilaterală
— epilepsie
— diabet zaharat decompensat
— etilism cronic
— tulburări neurologice severe
— afecțiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficiență cardiacă, bloc complet de ramură stângă).
Multumesc
Din cate am inteles acestea sunt analizele care se fac la angajare(obligatorii) dar vroiam sa stiu daca cineva cu diabet de tip 2 poate lucra ca sofer profesionist sau din cauza acestei boli nu poate profesa.
Existe vreo limita a glicemiei pana la care se poate angaja cineva ca sofer profesionist sau nu are nici o importanta valoarea ei atata timp cat este tinuta sub control.
Va multumesc.
Am carnet auto. Am diabet. Mai pot conduce masina ?
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testul psihologic valentinmitrachee valentinmitrachee Buna ziua! Pentru angajatii care conduc masina institutiei este obligatoriu sa faca testul psihologic? Mentionam ca acestia nu sunt incadrati cu funcția de ... (vezi toată discuția)
Aviz medical ptr conducator auto pe masina de 3.5 to gina2010 gina2010 Buna ziua, pentru un conducator auto transport marfa pe masina de 3.5 to este obligatoriu, pe langa avizul psihologic si cel medical? Multumesc (vezi toată discuția)
Conducerea mijloacelor auto a firmei . romeo693 romeo693 Buna ziua , ma intereseaza conditiile in care un angajat al unei firme poate conduce mijloacele auto a firmei pentru a realiza sarcinile de serviciu in ... (vezi toată discuția)