Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... restrangere activitate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

restrangere activitate

Buna seara!
O intrebare as avea si eu, va rog:
Daca o persoana ramane cu 8 ore norma de predare intr-o scoala, aflandu-se in aceasta situatie in restrangere partiala de activitate, este legal sa i se scoata la concurs aceste ore?
Multumesc! Seara buna!
Intri in restrangere atunci cand ai mai putin de jumatate din norma...norma e 18 ore deci 8 ore reprezinta mai putin si deci intri in restrangere. Tu faci confuzie cu situatia in care poti sa-ti completezi norma...se face acest lucru dar cand ramai cu 16...14...12...9...mai putin reprezinta restrangere.