Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Sunt functionar public, vechime 17 ani in campul muncii si conform legii primesc 17,5% vechime cand trebuia sa primesc 20%. Cand implinesc 20 ani vechime ar trebui sa primesc o transa de vechime, adica 2,5%, total 20%. Si sau terminat toate transele de vechime , insa va intreb pe dvs, eu cand voi primi 25% vechime, cum? ce modalitate de calcul se poate face ptr obtinerea a 25% vechime? colegii mei primesc bine merci. Ce fel de legislatie este aceasta?

Legea nr.284/2010
art.11
(3)Transele de vechime in munca, in functie de care se acorda cele 5 gradatii potrivit alin. (2), respectiv clasele de salarizare, sunt urmatoarele:
- gradatia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare fata de nivelul minim al fiecarei functii;
- gradatia 2 - de la 5 la 10 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 1;
- gradatia 3 - de la 10 la 15 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 2;
- gradatia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 3;
- gradatia 5 - peste 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 4.

art.10
(5)Diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5 % din salariul de baza, solda/salariul de functie, indemnizatia lunara de incadrare, utilizandu-se rotunjirea la a doua zecimala a coeficientilor de ierarhizare aferenti claselor de salarizare.

Concret: salariu de baza 1744(1246 salariu+312 cfp+186 vechime), 15% vechime. Se acorda o transa 2,5% si se face 1788, 20% vechime. Daca fac un calcul simplu 1246 x20%=249 lei trebuia sa primesc si nu 230 lei ...samd. Este corect asa?