avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat timp trebuie sa cotizezi pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat timp trebuie sa cotizezi pentru somaj

Buna , as vrea sa stiu care este termenul minim de luni de cotizare la stat pentru a putea beneficia de somaj ? Poti beneficia si in cazul in care demisionezi sau doar daca esti dat afara ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 23 Februarie 2016
Stagiul minim de cotizare pentru a se beneficia de somaj este de 12 luni in ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.

art.34 din Legea 76/2002:
(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
.....

art.17 din Legea 76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
.....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 :
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.


Încetarea contractului individual de muncă prin demisie, cu acordul partilor, desfacere disciplinara a c.i.m. etc.exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj ely27tl ely27tl dupa cat timp de la angajare ai dreptu la somaj? (vezi toată discuția)
Somaj MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Ca si salariat am solicitat concediu fara plata pentru 12 luni de zile si s-a aprobat. La revenire, angajatorul mi-a spus ca o sa-mi inceteze ... (vezi toată discuția)
Concediere asistent personal ContSters22096 ContSters22096 asistentul personal al persoanei cu handicap care a fost concediata prin concediere colectiva poate beneficia de ajutor de somaj? in ce conditii? (vezi toată discuția)