Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat timp trebuie sa cotizezi pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat timp trebuie sa cotizezi pentru somaj

Buna , as vrea sa stiu care este termenul minim de luni de cotizare la stat pentru a putea beneficia de somaj ? Poti beneficia si in cazul in care demisionezi sau doar daca esti dat afara ?
Stagiul minim de cotizare pentru a se beneficia de somaj este de 12 luni in ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.

art.34 din Legea 76/2002:
(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
.....

art.17 din Legea 76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
.....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 :
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Încetarea contractului individual de muncă prin demisie, cu acordul partilor, desfacere disciplinara a c.i.m. etc.exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic