avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Viza CFP + ordine si obligativitate: semnaturi si vize ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Viza CFP + ordine si obligativitate: semnaturi si vize facturi?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in domeniul contabilitatii
cu privire la urmatoarea problema:

- este vorba despre o publica
- colegul meu, economist, a pus viza CFP
pe contractele incheiate intre institutia noastra
cu diversi prestatori /furnizori de servicii
- contractele sunt cu plata lunara

- va rog mult sa imi spuneti:

1. - daca pe contractele incheiate exista deja viza CFP,
pe facturi mai este nevoie sa se puna inca o data viza CFP ?
Mai este obligatorie aceasta viza CFP ?
Ce articol de lege prevede aceasta obligativitate ?

2. - care este ordinea de semnare/vizare facturi:
1. - compartimentul de specialitate, cu utilitati
2. - bun de plata
3. - viza CFP
4. - semnatura contabil sef ?




-
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 22:29, 20 Martie 2016
1. Nu, este suficientă viza de legalitate și regularitate.
2. ordinea este : 1,2,3.
Ordin 923 din 11 iulie 2014pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controluluifinanciar preventiv şi a Codului specific de norme profesionale pentru persoanele care desfăşoară activitatea de control financiar preventiv propriu
[ link extern ]
La pagina 11 găsiți operaţiunile supuse controlului financiar preventiv.

Totusi, economistul CFP-ist nu trebuie sa verifice fiecare plata
efectuata de institutie ?

Daca se greseste si se plateste o factura cu o suma mai mare
decat transa fixata intr-un Contract ?
Cine verifica acest lucru, nu CFP-istul ?

Cine raspunde pentru o plata peste o clauza contractuala ?
Ultima modificare: Marți, 15 Martie 2016
oanaportar, utilizator
Ordonanțarea de plată (privind achizițiile de produse, servicii, lucrări) este o operațiune supusă CFP.
Cel care exercită viza trebuie să verifice existența documentelor justificative(contract, factură, alte documente care atestă livrarea produselor, serviciilor și lucrărilor executate) , dacă documentele sunt cele prevăzute de normele legale, dacă operațiunea de lichidare(factura de exemplu) este avizată și certificată prin "Bun de plată"- existența semnăturii sefului compartimentului de specialitate, că valoarea ordonanțată se încadrează în angajamentul legal, în subdiviziunea corespunzătoare a clasificației bugetare pentru care există angajament bugetar,

Consultați această procedură:
[ link extern ]
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza cfp MICU2015 MICU2015 Daca sunt loctiitor de viza CFP, Titularul fiind in concediu de odihna, imi pun viza si pe lucrarile pe care le-am intocmit eu(ordine de plata , restituiri) Va ... (vezi toată discuția)
viza bun de plata violeta Marian violeta Marian Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care efectueaza control financiar preventiv poate pune si viza BUN DE PLATA, pe facturi. Mentionez ca lucrez ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati pentru functia de contabil-sef ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, sunt economist in cadrul unei institutii aflate in subordinea Directiei de Sanatate Publica, si va rog frumos sa imi precizati in ce masura pot ... (vezi toată discuția)