Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatura pro bono
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatura pro bono

Buna ziua
Intr-un litigiu de munca, reclamantul a fost reprezentat de un avocat, care la fond a spus ca nu doreste cheltuielile de judecata intrucat cauza este pro bono. Instanta de fond a respins actiunea reclamantului, iar acesta a declarat apel. In apel acelasi avocat a solicitat si cheltuieli de judecata. E posibil acest lucru? Daca odata a declarat ca, cauza e pro bono, poate in apel sa solicite cheltuieli de judecata?
Da. Poate cere cheltuieli de judecata pentru ca in primul rand cheltuielile de judecata nu sunt reprezentate numai de onorariul avocatului. Mai mult decat atat, de regula, fiecare contract de asistenta juridica se incheie pe faza procesuala nu pe dosar. Deci nu ii poate interzice nimeni in prima instanta sa nu ia niciun leu onorariu, iar in apel sa ia.
Multumesc pentru raspuns.