Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Mostenire transmisa sub forma de act vanzare ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Mostenire transmisa sub forma de act vanzare cumparare, fara a se mentiona suprafata de teren

Am mostenit un imobil casa si teren care este in familia mea de peste o suta douazecisicinci ani. Primul este un act de donatie din 1890, al doilea un act de schimb intre soti 1896, in acest act s-a efectuat o expertiza de evaluare a proprietatilor ce urma sa se schimbe, dar din pacate la arhiva s-a pastrat doar actul nu si dosarul complet care continea si expertiza. Cel putin asa mi s-a spus. Al treilea un act vanzare cumparare din 1913,(soacra vinde ginerelui - bunicul meu), al patrulea act de vanzare , ginerele vinde in 1914 verisoarei sotiei sale, un sfert din intreg. Apoi restul e transmis din tata in fiu o data in 1959 - bunicul catre tatal meu si apoi in 1984 tatal meu catre mine. Problema este ca in nici unul din acte, (mai putin in cel din 1914 cu 80 stanjeni patrati vanduti), nu este mentionata suprafata, delimitarea proprietatii fiind facuta prin nominalizarea vecinilor. In realitate toate aceste miscari nu au fost altceva decat transmiterea mostenirii si sub forma de vanzare in interiorul familiei. Bunicul a decedat in 1959 iar familia mea nu a locuit niciodata acolo. In 1994 tatal meu a revendicat in instanta o suprafata de teren pe care primaria o daduse in folosinta unui vecin care ocupa cei 80 stj si era al cincilea proprietar. Dupa decesul tatalui meu am avut mai multe litigii cu cei doi vecini care profitand de faptul ca nu locuiam acolo si-au insusit bucati din terenul care nu le apartinea. Asa au urmat actiuni in granituire si altele. In certificatul de mostenitor din 1959 emis in anul 1977 tatal meu a declarat o suprafata de teren mai mica decat era in realitate. Am incercat sa adaug in acel certificate de mostenitor suprafata recuperate prin revendicare care ar intregi suprafata existent pe care o detin. Nu am reusit pentru ca din acl CM reiese ca mostenirea a fost doar aceea inscisa initial in act, adica 468,75 mp. Multa vreme nu am stiut de ce, dar, o d-na notar mi-a spus ca in vremea aceea primaria elibera o adeverinta cu terenul. In timpul numeroaselor litigii am descoperit ca multe din actele noastre si ale unui vecin, acte aflate in arhiva primariei pe de o parte si in arhiva personala a vecinei pe de alta parte, apareau numeroase modificari, de fapt falsuri in scopul improprietaririi vecinei. Problema mea acum este urmatoarea: in actul de proprietate din 1913 nefiind inscrisa nici o suprafata fixa intr-o unitate de masura a lungimilor, la randul meu am declarat in 1994 o alta suprafata de teren decat aceea din actul tatalui meu ( la momentul respectiv nu aveam certificatul sau de mostenitor deoarece venind spre casa I se furase geanta cu acte). Am facut o masuratoare cadastrala in scopul de a ma inscrie in cartea funciara si eventual spre a vinde. Dar stupoare. Mi se spune ca nu fac dovada proprietatii asupra vreunei suprafete de teren. Expresia din act este urmatoarea: << Subsemnata MT am vandut de veci d-lui IL, o casa cu locul ei si dependintele aflate pe dansul situate in orasul C colt cu strada RE si strada L din mahalaua TA pe car-l am in schimb de la decedatul meu sot cu actul de schimb autentificat de tribunalul R la nr x si transcris in registrul de mutarea proprietatilor la nr XX acelasi an, care se invecineste la R cu IV la Apus cu strada B la Miaza noapte cu B-dul E si la Miaza zi cu mentionata strada.>>
Si acest act este autentificat de acelasi tribunal.
Intrebarea mea este : ce sa fac in acesta situatie cand din proprietar m-am trezit neproprietar? Mi s-a recomandat sa merg in instanta sa invoc uzucapiunea pentru plusul fata de primul certificat de mostenitor. Mi se pare absurd. Invoc uzucapiunea de la cine ? de la mine si familia mea? Sunt unic mostenitor cum a fost si tatal meu. Mai mult de atat, cerand in timpul litigiilor copii de pe matricolele de rol fiscal in scopul de a afla cumva suprafata terenului si pentru a intelege de ce primul certificat de mostenitor avea o suprafata si al doilea al meu alta suprafata, ambele bazate pe o adresa a primariei, am descoperit ca in mod artificial s-a marit valoarea de asigurare si s-a micsorat suprafata de teren. Din calcul reiese ca au fost 990,75 mp. In prima declaratie sunt 468,75 mp iar in a doua , a mea sunt 522 mp. Am incercat sa spun primariei dar nu i-am putut convinge. Ce solutii de rezolvare a situatiei am? Din cate am inteles e posibil ca nici in instant sa nu am mari sanse.
Ceea ce ma contrariaza este faptul ca un proprietar real e nerecunoscut iar unul nereal, cu acte viciate si martori devine relativ usor proprietar.
Va rog respectuos sa ma ajutati cu sfaturi autorizate sa depasesc acesata situatie cu mijloace legale si sigure.
Va multumesc.
Cu stima,
Avand in vedere detaliile, masura si complexitatea cazului eu v-as recomanda sa consultati un avocat. Acesta va vedea toate actele pe care le aveti si va va putea spune o eventuala cale pe care sa porniti