Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de apel?

Va rog frumos sa imi spuneti daca termenul de depunere de 30 de zile a unui apel , se calculeaza pe zile calendaristice , sau zile lucratoare ? Multumesc .
Art. 181 Cod proc.civ., calculul termenelor
alin. (1)
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte.

De la data (data poştei) comunicării hotărârii primei instanţe, număraţi 30 zile consecutive începând cu ziua data poştei, apoi "daţi jos" ziua comunicării şi ziua care este a 30 -a la numărătoare. Cele 2 zile "date jos" se adaugă celor 30 zile care reprezintă termenul. Dacă ultima zi a celor 30+2 zile "cade" într-o zi liberă (sâmbătă, duminică sau sărbători legale), termenul se prelungeşte până la prima zi lucrătoare (inclusiv) şi este considerat fără întârziere.

Succes !
ok . multumesc . ramine sa astept...:whistle:
~ Conținut șters la cerere ~
Data comunicării, adică data poștei de pe plic.