Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere student- finalizare studii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere student- finalizare studii

Buna ziua. As avea o intrebare legata de pensia alimentara: daca termin anul acesta facultatea pana cand mai exact trebuie sa primesc pensie? pana in ziua cand dau licenta? atunci am facultatea incheiata?
Pana la 26 max sau pana terminati studiile daca e inainte de 26. PPun ca vi se va elibera o Diploma, ca dovada.
ContSters257745, utilizator
Finalizarea studiilor semnifica obtinerea diplomei de licenta.
Legal trebuie să primiți până în ultima lună din respectivul an universitar, luna care încheie anul universitar.
Nu are legătură cu diploma de licență, se mai și pică la examen, general vorbind.
Nu știu care este, probabil August.
Ajut_copii, off! Nici lege, nici logica. Pensia e pana la propria intretinere. Daca se acopera sttudiile universitare este limitata la 26 de ani, respectiv pana la obtinerea diplomei care sa-i permita angajarea IN BAZA DIPLOMEI! Daca o lungeste aiurea il prinde 26le din urma...
Logic, nu, da?
ContSters257745, utilizator
Da, finalizarea studiilor nu inseamna intrarea in vacanta.