avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere student- finalizare studii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere student- finalizare studii

Buna ziua. As avea o intrebare legata de pensia alimentara: daca termin anul acesta facultatea pana cand mai exact trebuie sa primesc pensie? pana in ziua cand dau licenta? atunci am facultatea incheiata?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:11, 28 Februarie 2016
Pana la 26 max sau pana terminati studiile daca e inainte de 26. PPun ca vi se va elibera o Diploma, ca dovada.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2016
ContSters257745, utilizator
Finalizarea studiilor semnifica obtinerea diplomei de licenta.
Legal trebuie să primiți până în ultima lună din respectivul an universitar, luna care încheie anul universitar.
Nu are legătură cu diploma de licență, se mai și pică la examen, general vorbind.
Nu știu care este, probabil August.
Ajut_copii, off! Nici lege, nici logica. Pensia e pana la propria intretinere. Daca se acopera sttudiile universitare este limitata la 26 de ani, respectiv pana la obtinerea diplomei care sa-i permita angajarea IN BAZA DIPLOMEI! Daca o lungeste aiurea il prinde 26le din urma...
Logic, nu, da?
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2016
ContSters257745, utilizator
Da, finalizarea studiilor nu inseamna intrarea in vacanta.

Alte discuții în legătură

Studii universitare de lungã sau de scurtã duratã flodac flodac Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți În anul 2008 am absolvit cu examen de licență cursurile de 4 ani (I.D.) ale Facultății de ... (vezi toată discuția)
Studii superioare de scurta durata dumi32 dumi32 Buna ziua, As dori sa va intreb, in cazul in care un participant la concursul de ocupare a unui post contractual (SSD) studii superioare de scurta durata ... (vezi toată discuția)
Care a fost perioada anului scolar 2009-2010. lexu_mumuselu2007 lexu_mumuselu2007 Platesc o pensie alimentara copilului care are 20 de ani .A terminat clasa a XII-a si-mi opreste in continuare pensia alimentara deoarece contabila mi-a spus ... (vezi toată discuția)