Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Clinica medicala - inregistrare/notificare Autoritatea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Clinica medicala - inregistrare/notificare Autoritatea pentru Protectia Datelor cu caracter personal

o clinica medicala pe cale sa se infiinteze trebuie sa obtina nr de operator de la Autorit pentru Protectia Datelor cu caract personal sau este exceptata de lege? Nu ma refer la prelucrarea datelor in scop de marketing, ci strict la prelucrarea datelor ref la starea de sanatate...
Tks
Sigur ca da, pentru ca inregistreaza, stocheaza etc. date cu caracter personal.
Art. 3 din Legea 677/2001 actualizata:

In înţelesul prezentei legi, urmãtorii termeni se definesc dupã cum urmeazã:
a) date cu caracter personal - orice informaţii referitoare la o persoana fizica identificata sau identificabila; o persoana identificabila este acea persoana care poate fi identificata, direct
sau indirect, în mod particular prin referire la un numãr de identificare ori la unul sau la mai mulţi factori specifici identitãţii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;
b) prelucrarea datelor cu caracter personal - orice operaţiune sau set de operaţiuni care se efectueazã asupra datelor cu caracter personal, prin mijloace automate sau neautomate, cum ar fi colectarea, înregistrarea, organizarea, stocarea, adaptarea ori modificarea, extragerea, consultarea, utilizarea, dezvaluirea cãtre terţi prin transmitere, diseminare sau în orice alt mod, alaturarea ori combinarea, blocarea, ştergerea sau distrugerea

[ link extern ]

Exista de asemenea Decizia ANSPDCP nr. 101/2008 care se refera explicit la faptul ca prelucrarea datelor cu caracter personal privind starea de sanatate poate fi efectuata de catre operator numai dupa obtinerea autorizatiei de la ANSPDCP:
[ link extern ]
Ares-3, moderator