Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie conform legii 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie conform legii 192/2015

Buna ziua,
Am iesit la pensie in 20.06.2008
Stagiu de cotizare complet (cf.legii 19/2000) 25 ani.
Total stagiu cotizare 39 ani 4 luni 27 zile din care:
-conditii speciale 25 ani 6 luni 9 zile(anterior 04.2001 18 ani 5 luni 18 zile)
-conditii normale 1 an 1 luna
-stagiu asimilat 3 ani 8 luni
Nr.puncte realizate 61.605
Punctaj mediu annual 2.464
Va rog (daca este posibil) sa-mi spuneti ce pensie voi avea dupa recalcularea conform legii 192/2015
Cu respect,
CC
Aproximativ 2966 lei brut
Va multumesc!
in conditiile de aplicare a stagiului de cotizare conform legii 263/2010 si conform datelor prezentate in mesajul anterior, credeti ca voi primi o majorare de pensie si cat ar fi (estimat) conform noului calcul ?

Va multumesc,
CC
Prin utilizarea stagiului complet din legea 263/2010(35 de ani) cuantumul pensiei va creste sau scadea cu aproximativ 1%.
Este aproximarea mea.
Rezulta ca daca nu va creste, va ramane aceeasi pensie cu acelasi punctaj mediu anual.