Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca la tura - ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca la tura - ore suplimentare

In conditiile organizarii muncii la tura continua, in doua schimburi a cate 12 ore, cu 5 salariati care deservesc tura:
• salariatii beneficiaza de repausul zilnic de 24 de ore, dupa fiecare schimb de 12 ore;
• salariatii beneficiaza de repausul saptamanal 48 de ore consecutive, insa aceste zile nu sunt intotdeauna sambata si duminica;
• pentru toate orele de noapte prestate in intervalul 22.00 – 6.00, conform contractului colectiv de munca incheiat la nivelul societatii, li se acorda un spor de 30%;
• salariatii beneficiaza integral de concediul de odihna anual stabilit prin contractul colectiv de munca incheiat la nivelul societatii si il efectueaza in fiecare an;
Insa, salariatul la tura, in anumite luni presteaza de ex. 192 de ore in loc de 168 ore (cat reprezinta norma unei luni calculata la un program de 8 ore/zi, timp de 5 zile/saptamana), in alte luni sub norma lunii (de ex. 132 ore in loc de 168 ore), fara a depasi 48 ore/saptamana calculat la o perioada de referinta de 4 luni si fara a depasi o medie de 40/ore/saptamana raportat la o perioada de 12 luni.
In conditiile mentionate anterior, se ridica urmatoarea intrebare:
- in luna in care salariatul presteaza 192 de ore, cele 24 de ore lucrate peste cele 168 de ore (cat ar fi norma unei luni calculata la un program de 8 ore/zi, timp de 5 zile/saptamana), sunt considerate ore suplimentare in intelesul Legii nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata sau pentru salariatul la tura, norma pentru luna respectiva este de 192 ore, asa cum rezulta din graficul anual?
nicusan a scris:

....
- in luna in care salariatul presteaza 192 de ore, cele 24 de ore lucrate peste cele 168 de ore (cat ar fi norma unei luni calculata la un program de 8 ore/zi, timp de 5 zile/saptamana), sunt considerate ore suplimentare in intelesul Legii nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata sau pentru salariatul la tura, norma pentru luna respectiva este de 192 ore, asa cum rezulta din graficul anual?

Da, sunt considerate ore suplimentare.

Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal este considerata munca suplimentara.

O intrebare scurta referitor la munca in tura continua si sporul de noapte:

Daca prestezi munca de noapte intr-o zi de sambata sau duminica, conform codului muncii, ai dreptul la sporul de noapte (25%, presupunand ca s-a optat pentru aceasta varianta) si de sporul de tura continuua (50%, conform CIM, pentru faptul ca repaosul saptamanal nu s-a acordat sambata sau duminica):
Aceste 2 sporuri trebuie cumulate (spor de 75%) sau compania poate decide care spor il plateste?
Acele sporuri trebuie cumulate.