Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil ipotecat

Buna seara
Am o intrebare in privinta cumpararii uni imobil.
Vanzatorul este persoana fizica, cumparatorul (eu) tot persoana fizica. Vanzatorul a imprumutat de la o ruda suma de 3000 euro in luna mai 2015 pentru care s-a inscris ipoteca in cartea funciara, fara interdictie de instrainare. Acum acea ruda nu este de acord sa primeasca cei 3000 euro si sa radieze ipoteca. Notarul mi-a spus ca pot cumpara preluand ipoteca. Intrebarea este cum scap de ipoteca dat fiind ca acea ruda a vanzatorului nu doreste sa radieze ipoteca?, ideea este ca el spera sa poata prelua el imobilul, 3000 euro fiind o suma derizorie in comparatie cu valoarea imobilului
Va multumesc anticipat pentru ajutor
calin1973, utilizator