Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suplinire administrator-casier
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suplinire administrator-casier

Este legal ca sotia Administratorului Asociatiei de Poprietari sa-l inlocuiasca pe acesta, pentru a incasa bani, a taia chitanta cu stampila Administratiei ?
Administratorul Asociatiei este de multe ori inlocuit de sotia acestuia la incasarea cotelor de intretinere, semnand in numele acestuia si folosind inclusiv stampila Asociatiei . Este legal ?
Adriantot, moderator
unde vedeti incompatibilitatea?
Raspunderea o are tot sotul...
In conditiile in care administratorul de imobil detine raport juridic incheiat cu asociatia de proprietari,daca exista si fisa postului cu obligatii printre care si colectarea cotelor de intretinere,in cazul in care administratorul nu se achita de obligatiile asumate,conform dispozitii in vigoare poate raspunde administrativ,civil sau penal
sotia acestuia la incasarea cotelor de intretinere, semnand in numele acestuia

Pentru analiza si eventual raspuns este necesar sa precizati daca sotia semneaza chitantele de preluare cote individuale intretinere cu semnatura similara sotului administrator sau semneaza pentru administrator cu semnatura sa personala
In orice caz,responsabilitatea sotiei poate fi implicata prin expertiza grafologica
SEmneaza, e un fel de a spune...Face o mazgalitura, ca un cerc.... Oricum, in nume propriu, nu imita semnatura sotului.

Incompatibilitatea o vad in lipsa de pregatire pentru a se relationa cu oamenii..Presupun ca un Administrator urmeaza un curs, unde invata legislatia cu aplicatia Asociatii de Proprietari si chiar un comportment adecvat. Aceasta Doamna , fara a avea habar de Legislatie, isi permite sa dicteze sentinte..ªlegaleª, in plus pe un ton absolut necivilizat...

Asa credeam si eu...In plus, e o contabilitate...Credeam ca nu oricine are drept de semnatura si de uz al stampilei...
Adriantot, moderator
Pai spuneti ca face numai casierie.
Si da, asa cum spune si @cyan, responsabilitatea banilor o poarta sotul.

Ar fi bine ca totusi presedintele asociatiei sa-i ceara sa faca o imputernicire pentru aceste operatiuni de casierie.

Comportamentul e invatat acasa in primii 7 ani de viata. Niciun curs nu te invata sa te comporti cu oamenii. Nu te invata destul de multe lucruri, daramite comportament.
Este o diferenta apreciabila intre afirmatia dv initiala
Este legal ca sotia Administratorului Asociatiei de Poprietari sa-l inlocuiasca pe acesta, pentru a incasa bani, a taia chitanta cu stampila Administratiei
si
Incompatibilitatea o vad in lipsa de pregatire pentru a se relationa cu oamenii Aceasta Doamna , fara a avea habar de Legislatie, isi permite sa dicteze sentinte..ªlegaleª, in plus pe un ton absolut necivilizat...

Sunt aspecte total distincte responsabilitatea de administrator de imobil,dreptul de intocmire documente justificative pentru percepere c/v cote individuale intretinere si incompatibilitate, lipsa calitatilor relationale,lipsa cunostiintelor de Legislatie,dictarea de sentinte ,tonul absolut necivilizat care nu pot fi apreciate din continutul unei chitante percepere cote intretinere....
Nu sunt la fel toate degetele de la o mana,ce sa mai vorbim despre oameni
Pe de alta parte ,munca cu omul este foarte grea