Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc dupa terminarea scolii postliceale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc dupa terminarea scolii postliceale

Buna ziua,am ramas insarcinata in ianuarie,nasterea probabil ar fi octombrie.Sunt la postliceala anul 3.Am licenta in iulie atunci se termina scoala.Anul scolar ma gandesc ca tine pana in ,inclusiv ,august.Pot beneficia de ccc daca nasc in octombrie?Sau in continuare ,daca ma angajez ,pe langa postliceala ,pana nasc ma ajuta?Sau am dreptul la prenatal de la postliceala?Ce e de facut daca nasc putin mai tarziu dupa terminarea anului scolar?Multumesc mult !
1. Dupa absolvire aveti doua posibilitati:
- sa va angajati;
- sa va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. - Fiind gravida s-ar putea sa nu va angajeze nimeni asa ca ar fi bine sa va inregistrati la Agentia de Somaj.
- Perioada de pana primiti indemnizatie de somaj si perioada cat beneficiati de indemnizatie de somaj sunt eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;

b) s-au aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, respectiv a municipiului Bucuresti, in vederea acordarii indemnizatiei de somaj;

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului „A doua sansa”, sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta ori de master, precum și ale invatamantului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta sau de master si postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;
maria85maria:
1. Pentru a continua discutia pe aceeasi tema nu trebuie sa deschideti un topic nou pentru ca nu mai exista continuitate in discutie.

2. Intrati tot pe acest topic si folositi butonul "raspunde".

maria 85maria a scris:
Am mai fost in somaj din iulie pana in decembrie,intre timp si la postliceala .Deci mai am dreptul la somaj dupa postliceala?

Daca ati fost in somaj din calitatea de salariat concediat acum puteti beneficia iar de indemnizatie de somaj in calitate de absolvent.
Buna ziua,revin cu rugamintea sa ma lamuriti iar in legatura somajul.Deci din iulie 2015 -ianuarie 2016 eram in jomaj din calitatea de salariat,intre timp eram si la postliceala din anul 2013-2014 pana in prezent ,acum am terminat si cu examenele,dar dupa ce am iesit din somaj dupa o pauza de vreo doua luni iar m-am angajat la plata cu ora si la o norma de doua ore pana in prezent .Mentionez ca eram in somaj si postliceala,precum dupa somaj eram si salariata si la postliceala,insa acum s-a terminat anul scolar si culmea si locul de munca il pierd luna asta si trebuie sa nasc in septembrie ,data probabila 25 septembrie 2016.Ce pot face sa nu pierd indemnizatia pentru cresterea copilului,tinand cont ca am si o pauza de aproape doua luni dupa iesire din somaj? Va multumesc mult de tot din suflet!!!!
1. Iata ce spune acum OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, asa cum a fost modificata de Legea 66/2016, si care se aplica de la 01.07.2016:

Art. 2
(1) Persoanele care, in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;

b) s-au aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, respectiv a municipiului Bucuresti, in vederea acordarii indemnizatiei de somaj;

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului „A doua sansa”, sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta ori de master, precum și ale invatamantului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

2. - Daca veti naste in octombrie cele 24 de luni din care se aleg cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt octombrie 2014 - septembrie 2016.
- Din datele prezentate de dvs. reiese ca in cele 24 de luni aveti cel putin 12 luni in care ati avut venituri din salarii sau din indemnizatie de somaj sau ati fost eleva la zi la scoala postliceala (chiar daca unele din acestea se suprapun).
- Veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC chiar daca la data nasterii copilului nu sunteti angajata.

3. - Daca ati abosolvit scoala va puteti inregistra la Agentia de Somaj.
- Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.
deci nu conteaza ca aveam intrerupere de aproape doua luni in ianuarie -februarie,ca nu eram angajata?sau ca atunci cand aveam somaj n-am declarat ca sunt la postliceala la zi?Va multumesc foarte mult!