Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipată

Șoțul are 57 și 35 de ani lucrați cu ani de grupa 1.Din ce am înțeles de la casa de pensii calcularea unei pensii anticipate se face la vîrsta de 60 de ani.Am plătit din mînă vreo 3 ani șoțul meu nu este angajat deoarece are probleme medicale.Nu deține pensie de boală implicit nici un venit în afara .De fiecare dată cînd se face calculul la casa de pensii ni se spune că trebuie să mai cotizăm fie 1 an dacă repet calculul peste 2 luni ne iese că trebuie cotizat 5 luni .Totdeauna diferit .Unde trebuie să mă duc să mă lămurească exact în condițiile în care el trebuie să-și cumpere medicamente și nu are nici un venit. Cum o să trăiască el pînă la pensia anticipată? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns

Va rog sa precizati care este stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca + platit din mana la pensie) din care cat a lucrat in gr. I de munca si in ce procent.
Vă mulțumesc pentru răspunsul primit.Acum doresc să vă informez după cum mi-ați sugerat anii de muncă.Din 20.08.1977 pînă la 22 .06 1979 a fost incadrat în grupa 2 la TMUCB S.A. SANTIERE CONSTANȚA din adeverință primită de la ei reiese perioada de lucru relatată mai sus ca grupă se menționează perioada de încadrare 20.08. 1977 - 05.08 1981 diferența este stagiul militar.Din 26.08. 1981-01 .12. 1982 intrepinderaea mecanică Brașov grupa 2 .Din o1 28. 1982 -01. 04 .1991 intrepinderea mecanică Orăștie nu se menținează grupa în adeverință Din 04 .01 1991 St. Simeria Triaj -11 01 2000 avut 8 ani grupa 1 o lună și 24 de zile.A benficiat de somaj 11 02 2000 -29. 07 2001 Din 07 .01 2005 Primăria Simeria asistent social -pînă 2010 01 11. A beneficiat de șomaj 2010 01 11 pînă la 2011 01 11 De atunci și pînă acum nu a deținut și nu deține loc de muncă singurul venit salarul meu Cu stimă vă mulțumesc de ajutor
Scuze am omis perioada 08. 10 2013 am plătit din mînă la casa de pensii Deva pînă 7 12 2015