Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pieton acrosat pe trecere semaforizata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pieton acrosat pe trecere semaforizata

Buna ziua , ma numesc Catalin si astazi 08.03.2016 am acrosat un pieton pe o trece de pietoni semaforizata , trecerea este asezata chiar la iesirea din sensul giratoriu , am vazut culoarea galbena a semaforului prea tarziu , si carosabilul era umed , am franat brusc, iar masina a alunecat pana dupa linia de oprire , pietonul s-a angajat sa traverseze primul si l-am intins pe capota masinii , a sunat la 112 , era un echipaj de Politie Locala in zona , mi-a luat datele si am asteptat pana venirea altui echipaj de politie , dupa ce au ajuns , l-au intrebat pe pieton daca necesita ingrijiri medicale , iar el a sustinut ca nu are nevoie , m-au tras intr-o parcare si mi-au luat o declaratie , mi-au suspendat permisul (necoardare de prioritate pietoni) pe o perioada de 30 de zile si o amenda de 210 lei in 48 de ore

Intrebarea mea este daca pietonul merge la spital/politie si sa schimbe declaratia ca are nevoie de ingrijiri medicale imi deschide dosar penal ? ma poate da in judecata ? daca in declaratie a scris ca nu avea nevoie de ingrijiri medicale
Daca victima are mai putin de 90 de zile de la IML, chiar daca face plangere penala se va dispune NUP pentru dv..Victima are dreptul la despagubire pe cale civila din partea companiei de asigurari unde dv aveti polita RCA valabila.daca medicul legist stabileste ca are nevoie de un anumit numar de zile de ingrijiri medicale
Asadar pot sa stau linistit ? sa nu ma trezesc dat in judecata ? si daca cere despagubiri se ocupa firma de asigurari ?

Pietonul nu avea nimic , putea sta in picioare , putea merge etc , si le-am spus politistilor ca mie imi e frica doar sa nu depuna plangere , si ei mi-au raspuns : "ïti dai seama ca o sa il doara maine sau poimane , dar am avut noi grija de declaratië"

Si in cat timp poate depune plangere , ca omul era chiar de treaba , a zis doar ca sa ma invat minte , sa nu se trezeasca careva sa ii bage ideii in cap sa imi ceara bani
Cangur, utilizator
Daca depune plangere la politie in termen de 90 de zile de la producerea accidentului se va intocmi dosar penal chiar daca la momentul accidentului a declarat ca nu avea nevoie de ingrijiri medicale.
Aoleu , timp de 90 de zile stau cu sufletul la gura ?
Cangur, utilizator
Salut! am fost implicat într-un caz similar anul trecut și îți pot spune următoarele:
- pietonul pe care l-am acroșat eu a căzut pe asfalt și s-a zgâriat în genunchi (era în pantaloni scurți)
- a venit poliția și ambulanța, l-au dus la spital pentru investigații, i-au dat drumul după 2-3 ore că nu avea altceva nimic
- pietonul a mers la medicul legist și i-a dat 2-3 zile de îngrijiri medicale
- poliția mi-a deschis dosar penal pt vătămare corporală din culpă - pentru că pietonul avea sub 90 de zile de îngrijiri medicale, dosarul a fost clasat, adică acum eu nu am nimic în cazier
- la momentul respectiv pietonul îmi cerea bani, ba că și-a rupt un adidas, ba că și-a crăpat telefonul, ba că și-a pirdut cheia de la mașină ce o avea în buzunar, de-astea. Inițial am vrut să-i dau ceva, mi se părea normal atata timp cât eram vinovat și omu și-a rupt adidașii din cauza mea, dar ulterior a început să se facă țigan și să ceară tot mai mult. Atunci un avocat mă sfătuise să nu-i dau nimic, în cazul în care vrea ceva poate merge în instanță să deschidă un proces civil împotriva mea, iar eu voi chema asiguratorul să-l despăgubească, aveam asigurare la city insurance și mai toată lumea îmi zicea că pentru 2 zile de îngrijiri medicale asiguratorul nu o să-i dea mai nimic, dacă nu chiar nimic și pe pieton l-ar costa procesul ăsta câteva mii de lei pe care ar risca să nu le mai recupereze
- după vreo 5 luni în care mi-au tot prelungit dovada înlocuitoare a permisului de conducere, procurorul a clasat dosarul și poliția mi-a luat carnetul 3 luni - deci în cazul dvs, dacă pietonul o să se dea lovit după câteva zile, probabil o să vă fie întocmit dosar penal care se va clasa dacă pietonul nu va avea 90 de zile minim de îngrijiri medicale, iar permisul vi se va lua tot 3 luni (aici e puțin riscant - există posibilitatea ca pietonul să-și fi rupt ceva prin el sau să se fi lovit la cap și să moară în câteva zile și atunci se-mpute treaba - pe pietonul "meu" de-asta l-au dus la spital, să-i facă investigații să detecteze eventuale traumatisme)
În mare, cam asta-i treaba. Sper să vă fie de ajutor ce am scris eu aici. Cunosc situația în care vă aflați, la fel eram și eu atunci și mai nimeni nu-mi putea explica ce se va întâmpla în continuare.
Griji n-aveți de ce să vă faceți, cu răbdare se rezolvă!