Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Completare rezeva legala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Completare rezeva legala

Buna ziua.Va rog o lamurire: am constituit rezerva legala conform legii,la 31.12.2015 si am inregistrat 129=1061; contul 129 va ramane cu sold in balanta la 31.12.2015? Se va inchide in 2016 la repartizarea profitului? Multumesc mult pentru raspuns.
Contul 129 ramane cu sold debitor in balanta la 31.12.2015. Soldul se va inchide in luna ianuarie 2016 prin debitul contului 121,diferenta pana la profitul net realizat in anul 2015 se trece in cont 1171. Suma din cont 1171 urmeaza a se distribui odata cu intocmrea situatiilor financiare.
Multumesc pentru raspuns!