avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce fac? trec ca platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce fac? trec ca platitor de tva

Se pare ca nu mai am mult si voi trece pragul de 65 mii euro si v-oi trece ca platitor de tva.
Ne ocupam cu import de produse din afara comunitatii UE. Deci platim tva si la valoarea totala a coletului (si la produse si la transport). Eu daca am platit si 24% in trecut si tva de 20% pentru cele intratate anul acesta , cum se v a proceda? Contabila trebuie sa calculeze tva ul total ramas pentru produsele din stoc? Adica trebuie sa caute ce produse mai am in stoc si data la care au fost facute intrarile?
Tva ul deductibil se calculeaza pentru toate produsele bage pe firma de la infiinatare sau doar la cele care mai sunt pe stoc?
In cazul in care diferenta dintre tva ul cumulat si tva ul rezultat cu vanzarea produselor din anul acesta este mai mare, diferenta se raporteaza de pe un an pe altul?
Va multumesc. :justcuz:

Alte discuții în legătură

Valoare facturi in lei pragul de 100 mii euro lArmAr lArmAr Buna ziua. Stiu ca din anul acesta 2016 s a marit plafonul la 100 mii euro pentru SRL (in loc de 65 mii euro). Daca depasim aceasta suma trecem ca platitori ... (vezi toată discuția)
Cantitate comerciala.vama Buburuze Buburuze Buna seara! Imi puteti spune,va rog,ce inseamna cantitate comerciala la niste produse comandate pe internet?Am comandat de pe un site din afara UE niste ... (vezi toată discuția)
Cumparare/revanzare online firma neplatitoare tva iulian0507 iulian0507 buna ziua, vrem sa facem o firma neplatitoare de tva , unde sa re-vindem produse cumparate de pe un alt site unde avem un discount. singurul document al ... (vezi toată discuția)