Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cabinet medical individual
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cabinet medical individual

daca Unitatea Administrativ Teritoriala inchireaza un spatiu unui cabinet medical individual ( medic de familie )si un alt spatiu unui cabinet stomatologic (Societate Comerciala), ambele sunt obligat sa plateasca taxa pe cladire sau doar cabinetul stomatologic? in conditiile in care amandoua cazuri sunt subventionati de casa asig de sanatate cu peste 50% din bugetul lor.
Ambele.
Cod fiscal
[ link extern ]
Art ART. 455 - Reguli general
(2) Pentru clădirile proprietate publică sau privată a statului ori a unităților administrativ-teritoriale, concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosință, după caz, oricăror entități, altele decât cele de drept public, se stabilește taxa pe clădiri, care se datorează de concesionari, locatari, titularii dreptului de administrare sau de folosință, după caz, în condiții similare impozitului pe clădiri. În cazul transmiterii ulterioare altor entități a dreptului de concesiune, închiriere, administrare sau folosință asupra clădirii, taxa se datorează de persoana care are relația contractuală cu persoana de drept public.