Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen de 10 zile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen de 10 zile

Am o hotarare comunicata in 08.03.2016 , cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare . Va rog mult sa imi confirmati daca 21.03.2016 este ultima zi a termenului , respectiv daca si in data de 21 mai pot sa depun cerere de completare a hotararii. Pun aceasta intrebare deoarece si completarea se poate cere in acelasi termen in care se poate declara apel .
Va multumesc mult. :)
Da, este corect, ultimul termen este 21.03.2016, conform art.181(2)NCPC"Cand ultima zi a unui termen cade intr-o zi nelucratoare, termenul se prelungeste pana la prima zi lucratoare care urmeaza."
Asadar , daca nu ar fi fost zi nelucratoare , 19 martie ar fi fost ultima zi ?
Deci 19 , nu 18 ( ca 18 a fost vineri)
Va multumesc.
Art. 181 Cpc
Calculul termenelor

(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Avand in vedere prevederile legale mentionate, in cazul dvs 19.03 ar fi ultima zi (calculat termenul pe zile libere), dar deoarece cade intr -o zi nelucratoare, completarea apelului in 21.03 va fi socotita ca fiind facuta in termenul legal.
Va multumesc mult :)
Am primit si eu o sentinta si am termen de apel de 10 zile. De ce nu 30?