avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la comunicarea hotărârii ...

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la comunicarea hotărârii ? Am primit hotararea judecatoreasca pe data de 4.11.2022 si dupa calculele mele in data de 16.11.2022 ar trebui sa ramana definitiva.
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2022
Bran Alexandru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bran Alexandru , utilizator 17:48, 15 Noiembrie 2022
Art. 181 Cpc
Calculul termenelor

(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Avand in vedere prevederile legale mentionate, in cazul dvs 15.11.2022 ar fi ultima zi pentru a ataca hotararea (calculat termenul pe zile libere), iar din data de 16.11.2022 să fie definitivă, în cazul în care nu s-a formulat cale de atac.
Va multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul termen de 10 zile Corina Dina Corina Dina Am o hotarare comunicata in 08.03.2016 , cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare . Va rog mult sa imi confirmati daca 21.03.2016 este ultima zi ... (vezi toată discuția)
Termen 10 zile raspuns intampinare allview777 allview777 Buna. In data de 27.05.2015 am primit o adresa prin care Tribunalul mentioneaza ca in 10 zile trebuie sa raspund la Intampinare! Acesta data cade in ziua de ... (vezi toată discuția)
Hotarari atacate în termenul de 15 zile ranedo ranedo Buna ziua! Cum se numara termenul de 15zile,lucratoare,calendaristice? Ex. -11 august 2017-data primirii Hotararii; -30 august 2017-data actiunii in ... (vezi toată discuția)