Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la comunicarea hotărârii ...

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la comunicarea hotărârii ? Am primit hotararea judecatoreasca pe data de 4.11.2022 si dupa calculele mele in data de 16.11.2022 ar trebui sa ramana definitiva.
Bran Alexandru, utilizator
Art. 181 Cpc
Calculul termenelor

(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Avand in vedere prevederile legale mentionate, in cazul dvs 15.11.2022 ar fi ultima zi pentru a ataca hotararea (calculat termenul pe zile libere), iar din data de 16.11.2022 să fie definitivă, în cazul în care nu s-a formulat cale de atac.
Va multumesc frumos pentru raspuns