Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reducere taxa timbru judiciar - ONG
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reducere taxa timbru judiciar - ONG

Bună seara, aș dori să vă întreb dacă în baza art. 42 alin. 2 lit. a) din O.G. 80/2013 ,o asociație fără scop lucrativ (constituită în baza O.G. 26/2000) poate beneficia de reducerea taxei de timbru judiciar de 100 de lei, percepută la modificarea consiliului director [art. 12 lit. c) O.G. 80/2013]?
Vă mulțumesc.

Art. 42 (2) Instanta acorda persoanelor juridice, la cerere, facilitati sub forma de reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru datorate pentru actiuni si cereri introduse la instantele judecatoresti, in urmatoarele situatii:
a) cuantumul taxei reprezinta’mai mult de 10% din media venitului net pe ultimele 3 luni de activitate;
Jonny93, utilizator