Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minor catre tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minor catre tata

Buna ziua!

Am o problema la care nu gasesc nici o rezolvare.

Actualul meu prieten a mai fost casatorit, avand o fetita din acea casatorie. In prezent copilul are 12 ani.
In luna decembrie 2006 a inceput procesul de divort, luna in care minora si tatal au parasit domiciliul conjugal, in urma repetatelor scandaluri si certuri la care minora era prezenta, provocate de mama si de parintii acesteia, intrucat domiciliul conjugal era casa bunicilor materni. Motiv pentru care atat tatal cat si minora erau dati afara din casa de nenumarate ori.
In luna februarie 2007 tatal a castigat o ordonata presedentiala la care mama a fost obligata la pensie alimentara.
In aceeasi luna bunicii materni obtin o sentinta de evacuare pe numele tatalui si al mamei minorei(feb 2007)
In luna decembrie 2006 tatal se muta intr-un apartament la un prieten, avand un contract de comodat (2 camere+dependinte).
In urma evacuarii mama face un contract de comodat cu parintii ei.
In vechiul domicilui conjugal la doua luni de la plecarea celor doi, mama se muta cu un barbat in casa.
In procesul de divort, copilul este audiat in camera de consiliu de 2 ori(la fond), intrucat prima este revocata de mama, cerere respinsa de judecatorie, dar cu toate acestea, judecatoarea se schimba, venind la o alta care spune ca nu apare la dosar proc.-vb. din camera de consiliu si cere din nou audierea copilului(10 ani la acea data).
Mentionez ca de fiecare data cand a fost audiata, atat de autoritatea tutelara cat si de judecator, minora a spus ca doreste sa stea cu tatal.
Sentinta de la fond incredinteaza mamei fetita, cu toate ca pana in iunie 2007, data sentintei mama nu a cautat minora deloc, nu a platit pensia alimentara de la ordonanta presedentiala decat dupa o plangere penala si nici nu a facut nici un demers la notificarea de vizita pe care tatal a facut-o la 3 zile dupa ce au plecat din domiciliul conjugal.
Dupa sentinta, tatalui i se pune oprire pe salariu, reprezentand pensia alimentara a minorei, desi statea cu el, iar mama nu contribuie in nici un fel la cresterea si educarea copilei.
Pentru ca in sentinta se zice ca domiciliul tatalui este un mediu masculin pentru minora, tatal se muta in alt sector cu minora, mutand-o de la scoala in baza ordonantei.
Adresa noua a fost comunicata mamei prin motivele de apel.
La apel nici nu observa judecatoarea ca tatal a schimbat locuinta, cu toate ca se face o noua ancheta sociala, sustinandu-se ca este acelasi mediu masculin, cu toate ca la noua locuinta stau doar tatal si fetita, care este ajutat de familia lui.
Minora a fost audiata si la apel spunand ca vrea tot la tata.
La recurs aceeasi problema. Mediu Masculin. Nici macar nu au scris propietarul locuintei de la care a inchiriat tatal a doua locuinta si la care s-a facut ancheta, specificandu-se tot prietenul tatalui, cel cu contract de comodat.
Sentinta ramane def. si irev. in iunie 2008.
In luna octombrie 2008 tatal porneste proces de reincredintare, intrucat la data respectiva, mama este urmarita penal pentru abandon de familie, pentru ca din data de iunie 2007, dupa prima plangere penala, tot nu a achitat pensia de la ordonanta, refuzand in scris la politie lucrul acesta.
Din luna iunie 2008 pana in noiembrie 2008, luna primei infatisari la reincredintare nu sa stiut nimic de mama.
Cu patru zile inaite de prima infatisare vine cu executorul la usa pentru fetita. Minora nu a vrut si datorita doamnelor de la protectia copilului, executarea a fost amanata, considerandu-se ca este in interesul minorei sa urmeze un program de consiliere psihologica alaturi de parinti.
Sentinta de la fond este data tot in favoarea mamei, doar ca o obliga la restituirea banilor tatalui.
Tatal a formulat apel, dar el nu mai are nici o speranta, deoarece motivele sentintei au fost ca nu s-au schimbat conditiile mamei si ca ea s-a interesat de copil, desi exista o caracterizare de la scoala fetitei in care se spune ca numai tatal se intereseaza de ea plus ancheta sociala de la minora de acasa in care se specifica ca tatal s-a ocupat in exclusivitate de copila.
Mentionez ca motivul divortului a fost relatia extraconjugala a mamei cu varul ei.

Va rog din suflet sa imi dati niste solutii sau idei ca imi este groaza de tot prin ce trece copilul acesta.

Va multumesc.
baubau12345, utilizator
Tatal poate cere reincredintarea minorei ,indicand noua adresa in cererea de chemare in judecata,atasand de la scoala fetitei o adresa prin care sa arate ca numai el se intereseaza de copil,ca a platit la zi pensia alimentara cand copilul a stat la mama ,sa ceara din nou audierea copilului, sa spuna ca are unde locui ,ca el vede de copil ,etc.
s-au intamplat deja toate astea si instanta de la fond la reincredintare tot mamei a incredintat-o
baubau12345 a scris:

Buna ziua!

Am o problema la care nu gasesc nici o rezolvare.

Actualul meu prieten a mai fost casatorit, avand o fetita din acea casatorie. In prezent copilul are 12 ani.
In luna decembrie 2006 a inceput procesul de divort, luna in care minora si tatal au parasit domiciliul conjugal, in urma repetatelor scandaluri si certuri la care minora era prezenta, provocate de mama si de parintii acesteia, intrucat domiciliul conjugal era casa bunicilor materni. Motiv pentru care atat tatal cat si minora erau dati afara din casa de nenumarate ori.
In luna februarie 2007 tatal a castigat o ordonata presedentiala la care mama a fost obligata la pensie alimentara.
I aceeasi luna bunicii materni obtin o sentinta de evacuare pe numele tatalui si al mamei minorei(feb 2007)
In luna decembrie 2006 tatal se muta intr-un apartament la un prieten, avand un contract de comodat (2 camere+dependinte).
In urma evacuarii mama face un contract de comodat cu parintii ei.
In vechiul domicilui conjugal la doua luni de la plecarea celor doi, mama se muta cu un barbat in casa.
In procesul de divort, copilul este audiat in camera de consiliu de 2 ori(la fond), intrucat prima este revocata de mama, cerere respinsa de judecatorie, dar cu toate acestea, judecatoarea se schimba, venind la o alta care spune ca nu apare la dosar proc.-vb. din camera de consiliu si cere din nou audierea copilului(10 ani la acea data).
Mentionez ca de fiecare data cand a fost audiata, atat de autoritatea tutelara cat si de judecator, minora a spus ca doreste sa stea cu tatal.
Sentinta de la fond incredinteaza mamei fetita, cu toate ca pana in iunie 2007, data sentintei mama nu a cautat minora deloc, nu a platit pensia alimentara de la ordonanta presedentiala decat dupa o plangere penala si nici nu a facut nici un demers la notificarea de vizita pe care tatal a facut-o la 3 zile dupa ce au plecat din domiciliul conjugal.
Dupa sentinta, tatalui i se pune oprire pe salariu, reprezentand pensia alimentara a minorei, desi statea cu el, iar mama nu contribuie in nici un fel la cresterea si educarea copilei.
Pentru ca in sentinta se zice ca domiciliul tatalui este un mediu masculin pentru minora, tatal se muta in alt sector cu minora, mutand-o de la scoala in baza ordonantei.
Adresa noua a fost comunicata mamei prin motivele de apel.
La apel nici nu observa judecatoarea ca tatal a schimbat locuinta, cu toate ca se face o nuoa ancheta sociala, sustinandu-se ca este acelasi mediu masculin, cu toate ca la noua locuinta stau doar tatal si fica, care este ajutat de familia lui.
Minora a fost audiata si la apel spunand ca vrea tot la tata.
La recurs aceeasi problema. Mediu Masculin. Nici macar nu au scris propietarul locuintei de la care a inchiriat tatal a doua locuinta si la care s-a facut ancheta, specificandu-se tot prietenul tatalui, cel cu contract de comodat.
Sentinta ramane def. si irev. in iunie 2008.
In luna octombrie 2008 tatal porneste proces de reincredintare, intrucat la data respectiva, mama este urmarita penal pentru abandon de familie, pentru ca din data de iunie 2007, dupa prima plangere penala, tot nu a achitat pensia de la ordonanta, refuzand in scris la politie lucrul acesta.
Din luna iunie 2008 pana in noiembrie 2008, luna primei infatisari la reincredintare nu sa stiut nimic de mama.
Cu patru zile inaite de I infatisare vine cu executorul la usa pentru fetita. Minora nu a vrut si datorita doamnelor de la protectia copilului, executarea a fost amanata, considerandu-se ca este in interesul minorei sa urmeze un program de consiliere psihologica alaturi de parinti.
Sentinta de la fond este data tot in favoarea mamei, doar ca o obliga la restituirea banilor tatalui.
Tatal a formulat apel, dar el nu mai are nici o speranta, deoarece motivele sentintei au fost ca nu s-au schimbat conditiile mamei si ca ea s-a interesat de copil, desi exista o caracterizare de la scoala fetitei in care se spune ca numai tatal se intereseaza de ea.
Mentionez ca motivul divortului a fost relatia extraconjugala a mamei cu varul ei.

Va rog din suflet sa imi dati niste solutii sau idei ca imi este groaza de tot prin ce trece copilul acesta.

Va multumesc.
[/quo
"Un proces atrage dupa sine alt proces"-"Lis litem parit"

Avand in vedere situatia nou creata,cum si ca la randul sau tatal a introdus actiune de reincredintare minor,plangerea formulata de acesta pentru cercetarea fostei sotii sub aspectul infractiunii prev.de ar.305 c.pen.(cercetari aflate in curs de derulare),cele petrecute la incercarea de executare a sentintei cu privire la incredintarea minorei,dar si pozitia expresa a copilului care doreste sa fie incredintat tatalului spre crestere si educare as incerca in conf.cu disp art.28o c.pr.civ.sa solicit suspendarea executarii vremelnice sentintei,cu privire la capatul de cerere privind incredintarea.
De altfel,motivarea instantei cu privire la existenta unui"mediu masculin",mi se pare mai mult decat superflua ,daca nu cel putin cu "nuante discriminatorii"si fara sa adopt,la randul meu, o pozitie deranjanta sau cu anumite conotatii discriminatorii am banuiala ca solutia a fost pronuntata de un complet de judecata alcatuit din doamne.
Consider ca prietenul dvs.ar trebui sa introduca o astfel de cerere,folosind ca probe inclusiv cele constatate de persoanele de la "Protectia Minorilor"in timpul incercarii de executare.
Trebuie sa staruie atat in judecarea cererii de reincredintare,dar si in solutionarea mai rapida a plangerii penale.
As incerca sa apelez la un avocat destoinic care sa il consilieze in cel mai competent mod pe prietenul dvs.
Presupun ca acele "doamne de la protectia copilului", prezente la fata locului atunci cand a venit executorul judecatoresc au incheiat un proces verbal cu aceasta ocazie. Zic ca ar fi bine sa solicitati o copie de pe acest proces verbal si sa o prezentati ca proba in fata instantei de apel. Si poate nu ar fi rau sa fie citate ca siu mortor aceste doamne.
Totusi, interesul copilului primeaza in acest caz. Iar copilul doreste sa locuiasca cu tatal. Solicitati , de asemenea, audierea copilului in apel.
a fost formulat proces de suspendare a executiei si ne-a fost respinsa cererea. intradevar pana acum au fost doar doamne judecator, doar la ordonanta presedentiala a fost un domn judecator. s-a incheiat un proces verbal de catre doamnele de la protectia copilului, insa nu ni se da nici o copie, spunandu-ne ca doar la cererea instantei se da acest lucru. minora a fost audiata in prezent de 8 ori. de fiecare data spunand acelasi lucru. a fost audiata de 4 ori de autoritatea tutelara si de 4 ori de judecatori. incepem sa credem ca nu intereseaza pe nimeni ce vrea un copil. (de 12 ani in prezent)