Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA daca nu aplic TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA daca nu aplic TVA la incasare

O SC se incadreaza la regim normal de deducere/colectare TVA.TVA de la facturile emise se inregistreaza in 4427.Pt.facturile primite de la furnizorii care aplica TVA la incasare, are drept de deducere a TVA la primirea facturii sau doar la plata acesteia?Adica, inregistreaza pe 4426 TVA de la toti furnizorii, sau doar de la cei care nu aplica TVA la incasare?
carmenbn, utilizator
Cf Cod fiscal:

ART. 297 - Sfera de aplicare a dreptului de deducere

(2) Dreptul de deducere a TVA aferente achizițiilor efectuate de o persoană impozabilă de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 282 alin. (3) - (8) este amânat până la data la care taxa aferentă bunurilor și serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

Deci TVA-ul din factura primita de la furnizorii care aplica TVA la incasare il inregistrati pe 4428 si la plata 4426 = 4428.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc