Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis conducere strain
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis conducere strain

Buna ziua,
mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile pentru depasirea limitei legale de viteza. In conditiile in care permisul meu este italian as dori sa stiu daca am dreptul de a sustine examenul pentru redobandirea acestuia si reducerea pedepsei la 30 de zile, va multumesc.
andreictin, utilizator
Nu aveti dreptul deoarece nu este emis de autoritatile romane.
Va multumesc pentru raspuns insa nu gasesc nicaieri reglementarea legala care sa-mi interzica acest lucru.
Art. 104. – oug195
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament.

Art. 219. – hg1391
(3) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazul în care sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea
dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz a fost majorată cu 30 de
zile.

Acum puneti-va intrebarea care politie rutiera va are in evidenta, romana sau italiana?