Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Uzucapiune - actiune nedepusa de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Uzucapiune - actiune nedepusa de avocat

Buna ziua,in urma cu un an am facut un contract cu un avocat pentru un proces de uzucapiune de 30 de ani,am intocmit tot dosarul si am platit si taxa de timbru,avocatul a spus ca toate actele sunt ok dar nici in ziua de astazi nu a depus dosarul in instanta,invocand varii motive,ba ca s-a schimbat legea ,ba ca stie el ce face si sa avem rabdare,dar a trecut un an si 2 luni si dosarul nu a fost depus. Ce putem face in acest caz? mentionez ca la data semnarii contractului am platit si onorariul avocatului.Va multumesc
zaineaflorentina, utilizator
Aveti contractul, chitante? Vorbiti cu el sa va returneze sumele platite, instiintati-l ca reziliati contractul.
art. 28 din Decretul - Lege nr. 115/1938 prevede că posesia trebuie să fie exercitată în condiţiile legii, timp de 20 de ani după moartea proprietarului tabular, Decret lege aplicabila in Transivania .
da am
Daca aveti contractul si chitanta pentru probarea angajamentului, urmeaza sa notificati - in scris, avocatului angajat intentia dvs. de a rezilia contractul cu obligatia acestuia de a va restitui documentele (acte, taxa de timbru). In cazul in care nu se conformeaza notificarii, primul pas este sa formulati plangere la Baroul din care face parte avocatul, urmatorul.... actiune pentru reziliere, eventual malpraxis... dupa caz!
Succes!
Rezilierea e la dispozitia clientului, poate face actiune pentru restituirea banilor. Pentru malpraxis, dificil de dovedit un prejudiciu, dar daca e, atunci poate incerca.