avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua!
In dimineata aceasta am primit un proces verbal prin care sunt amendat ca am circulat fara rovinieta. Am verificat si intradevar nu aveam rovinieta. Problema este ca am fost depistat de camera video in septembrie. Din septembrie si pana astazi nu am stiut ca nu am rovinieta. Intrebarea este daca voi primi amenda pt fiecare data cand am fost inregistrat de camera video in acest interval.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:04, 26 Martie 2016
Mai pot face contestatie in instanta si sa cer anularea procesului verbal avand in vedere ca acesta nu are semnatura olografa a agentului constator?
Conform Deciziei nr. 6/16.02.2015 pronuntate de Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept al ICCJ in dosarul nr. 14/2014: " In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art.17 din Ordonanta Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile, raportate la dispozitiile art.4 pct.1-4 si art.7 din Legea nr.455/2001 privind semnatura electronica, republicata, procesele-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor prevazute de art.8 alin.(1) din Ordonanta Guvernului nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.424/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, incheiate potrivit art.9 alin.(1) lit.a), alin.(2) si alin.(3) din acest act normativ, transmise persoanelor sanctionate contraventional pe suport de hartie, sunt lovite de nulitate absoluta in lipsa semnaturii olografe a agentului constatator.."

Decizia este obligatorie conform legii si se aplica inclusiv in cazul dvs.Prin urmare puteti contesta in termenul legal procesul verbal primit si eventual urmatoarele care vor veni.
Va multumesc frumos!
cristidaniel a scris:


daca voi primi amenda pt fiecare data cand am fost inregistrat de camera video in acest interval.

Conform dispozitii in vigoare veti primi un singur PV contraventie pentru fiecare luna-indiferent de cate ori ati fost depistat circuland fara rovinieta in cursul unei luni calendaristice
Daca in luna ianuarie ati circulat de 10 ori fara rovinieta ,veti primi un singur PV

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta hiperbola hiperbola am primit un PV ce donstatare azi 07.02.2017. PV intocmit in 17.01.2017, agentul constator , constată in data de 17.01.2017. că am circulat fara ROvinieta ... (vezi toată discuția)
Decizia nr 6 din dosar nr.14/2014 zenitnove zenitnove Stie cineva in ce nr. din Monitorul Oficial s+a publicat....daca s+a publicat Deciyia nr 6 din dosar nr.14/2014pronuntata in sedinta din 16 februarie a ... (vezi toată discuția)
Plata amenda rovinieta tavid tavid Buna ziua In data de 22.07.2016 am primit de la posta un aviz de instintare. Am reusit sa ajung la posta sa ridic coletul in data de 27.07.2016 (dupa 5 ... (vezi toată discuția)