Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sunt scutiti beneficiarii Legii 189/2000 de impozitele ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sunt scutiti beneficiarii Legii 189/2000 de impozitele locale?

Buna ziua,

V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de scutiri de la plata impozitelor locale pe imobilul de domiciliu cu terenul aferent precum si pe autoturismul proprietate personala?
Mentionez ca unele primarii din tara acorda in continuare aceste scutiri in timp ce altele cum ar fi cea din Tirgu Mures au retras aceste scutiri incepand cu anul 2016.
Va multumesc,
Adrian
Codul Fiscal - Legea 227/2015

art.456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
.......
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
....

art. 469 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
.......
c) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;
......
Da.
Cod fiscal, art 456:
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
art 464:
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
s) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
ART. 469 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
c) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificările și completările ulterioare, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;

decret lege 118/1990 republicare:
[ link extern ]
Buna seara!
Dar Lege 189/2000 = Decret lege 118/1990 ? pt ca in noul Cod fiscal nu sunt prevazute scutiri pentru beneficiarii Legii 189/2000 !? si nici la art. 5 din lege 189/2000 ?!
gabrielk, utilizator
Sotul meu Roda Ionel,beneficiar legea 189/2ooo este scutit de impozit pe cladiri ?