Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil-schimbari
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil-schimbari

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca noul proiect de lege privind indemnizatia crestere copil se aplica si pentru mamele in concediu dar cu optiunea fara plata. Am optat pentru stat acasa un an, ce s-ar finaliza in mai , si as vrea sa aleg in continuare concediu pana la doi ani, fiind fara plata, dar daca noua lege ce s-ar aplica din iulie este valabila si pentru mamele ce sunt deja in concediu, se poate ca si eu sa primesc din iulie in contiunuare indemnizatia pana la doi ani? Multumesc
Deocamdata legea nu a fost votata de Camera Deputatilor ca sa stim ce va cuprinde ea.
Ordinea de zi pentru şedinţa Camerei Deputaţilor din 29 - 30 martie 2016
III. ALTE INIŢIATIVE CU PROPUNERE DE ADOPTARE

19. Proiectul de Lege pentru modificarea art.2 alin.(3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor (PL-x 569/2015) - lege organică -Adoptat de Senat -1.09.2015
[ link extern ]
cam asta s-a intamplat astazi :

[ link extern ]
cat timp dureaza promulgarea legii? daca votul a fost dat si acum asteptam reactia presedintelui si publicarea in monitorul oficial, exista un timp maxim de finalizare?
Constitutia Romaniei

Art. 77 – Promulgarea legii
(1) Legea se trimite, spre promulgare, Preşedintelui României. Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire.
(2) Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.
(3) Dacă Preşedintele a cerut reexaminarea legii ori dacă s-a cerut verificarea constituţionalităţii ei, promulgarea legii se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea.

Art. 78 – Intrarea în vigoare a legii
Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

In speta, conform proiectului adoptat legea va intra in vigoare la 01.07.2016.