Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie monoparentala

Buna ziua as dori sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac in urmatorul caz:pana in urma cu 3 luni am beneficiat de alocatie monoparentala.Eu am adresa din buletin intr-un sat din judetul Cluj,iar pentru ca lucrez in orasul Cluj Napoca stau cu chirie in acest oras.Mentionez faptul ca in urma cu cativa ani am avut facut un flotant in Cluj-N.dar acesta era valabil numai 1 an .asadar flotantul meu a expirat in urma cu vreo 3 ani.Copii mei sunt inscrisi la scoala si la gradinita in orasul Cluj Napoca.Am 3 copii si sunt divortata.Primesc pentru copilul cel mare alocatie de intretinere de 170ron si am un salar de aproximativ1000ron.Locul meu de munca este in orasul Cluj,sunt cadru didactic auxiliar in acest oras,si am 3 copii Intrebarea mea este urmatoarea :se poate ca cei de la primaria din sat de unde am domiciliul in buletin sa imi suspende dreptul la alocatia monoparentala pe motivul ca eu nu locuiesc efectiv in sat si am numai domiciliul acolo?Tin sa mentionez faptul ca eu acolo imi platesc impozitele,acolo imi exercit dreptul de vot si tot ceea ce tine de fiscalitate apartin de orasul Turda.M-am interesat si la primaria Cluj-N dar de acici imi spune ca daca nu am buletinul in Cluj nu pot sa ma ajute cu nimic.Ce trebuie sa fac sa pot beneficia si in continuare de acest ajutor din partea Statului Roman.
nu au dreptul sa va suspende , cereti s-a va dea raspunsul in scris si dupa actionati in judecata
dar de ce nu va mutati cu domiciliul in oras , faceti un contract de inchiriere pe o suma modica 10 lei de exemplu la care platiti impozit 1,6 pe baza acelui contract va puteti face domiciliul in oras , de unde aveti mai multe avantaje ajutor ptr caldura etc . dar nu ii iertati pe cei de la primarie nu au nici un drept sa va opreasca ptr faptul ca nu locuiti efectiv ia sat puteti avea serv oriunde la fel si copiii pot invata la fel
curios as fi care este baza legala pe care v-au facut acea oprire
Va multumesc pentru raspuns.Este cam greu sa-mi fac mutatie in oras pentru ca cei la care locuiesc nu au toate actele de intabulare pt casa,iar pentru un flotant imi trebuie C.F.Deci pot sa cer in continuare pana ce imi schimb domiciliul,la primaria de care apartin?Cu toate ca acolo merg numai in la sfarsit de saptamana?
Cei de la primaria unde aveti domiciliu nu au nici un temei legal sa va suspende plata alocatiei.
nu sunt in masura cei de la primarie sa va suspende acest drept.